Bugün Tarih - 18.04.2020

Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları

Bilgisayarların yetişkinler kadar çocuklar üzerinde de etkileyici kendine bağlayıcı bir etkisi vardır.

Murat Bilişim

Yazarın şu ana kadar yazılmış 5 makalesi bulunuyor.

Bilgisayar; çocukların yaşadıkları deneyimlerini yönlendirmelerine hızlarını ayarlamalarına ve kendilerini rahat hissettikleri zorluk derecesini seçmelerine yardımcı olur.

Çocukların Bilgisayar Kullanmasının Zararları

Ayrıca çocukların bilgi toplarken çeşitli becerilerini (okuma yazma seçme sınıflandırma vb) kullanmalarını sağlar. Bilgisayar çocuklar için çok etkileyici ve ilgi çekici olduğundan; tüm ilgilerini toplamalarını ve konsantre olmalarını sağlayabilir. Çocuklar bilgisayar konusunda bilgileri arttıkça teknolojiye karşı daha olumlu bir tutum geliştireceklerdir. Bu da onların gelecek yaşamlarında önemli bir rol oynayacaktır.

Bilgisayarların yetişkinler kadar çocuklar üzerinde de etkileyici kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını fark ederiz. Bu gücün etkisini tam olarak bilemediğimiz için bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek gerekir. Yaşına uygun olmayan yazılım programlarını kullanan çocuklarda; şiddet kullanma kaba bir dil kullanma izlediği hızlı grafik ve animasyonlardan dolayı aşırı hareketlilik gibi etkiler görülebilir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak çocuklarda fiziksel problemlere yol açabilir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar gelmektedir.

Özetle bilgisayar ve internet kullanımının olumsuz etkilerini yok etmek için ebeveynlerin yakın denetimi ve kontrollü yönlendirmesinin şart olduğu söylenebilir.

Anne ve Babalara Öneriler

Bilgisayarın yararlarını ön plana çıkartmak anne-babanın elindedir. Ne onu tamamen çocuğun hayatından çıkarmak ne de tamamen hayatın merkezi haline getirmek, bu iki durum arasında bir orta nokta bulunmalıdır.

* Öncelikle anne-babanın atması gereken ilk adım bilgisayar kullanımı sınırlandırmaktır. Bilgisayar kullanımı ile ilgili kontrol ve sınırlar çocuğun yaşına uygun olmalıdır. İlkokul yıllarında günde 2 saatlik kullanım süresi önerilirken ergenlikte bu süre uzatılmalıdır. Bilgisayarın oyun, hobi, konuşmak, dinlenmek, arkadaş ya da anne-baba ile birlikte olmanın yerine geçmemesine dikkat edilmelidir.

* Anne-baba olarak davranışlarınızla model olmanız önemlidir. Sizler ekran bağımlısıysanız çocuğunuz bunu model alacaktır. Okul ödevleri ya da yerine getirmesi gereken sorumlulukları yaptıktan sonra bilgisayar kullanımına izin verin.

* Bilgisayar dışında alternatifler sunun sizinle birlikte olmayı bilgisayar oynamaya tercih edecektir. Eğer odasında sakin sakin oturup bilgisayar oynasın diye düşünüyorsanız önce düşünce sistemini değiştirmelisiniz.

Bilgisayar Kullanımı İçin Dikkat Etmeniz Gereken Hususlar

* Çocuğunuza arada göz dinlendirme molası vermeyi öğretin.

* Bilgisayar karşısında rahat bir oturuş sağlayın.

* Çocuğunuz için program / oyun seçerken dikkatli olun;

* Yaşına uygun programları seçin İçeriğini inceleyin.

* Farklı zorluk dereceleri olan, özgün düşünmeyi, problem çözme becerilerini geliştirecek yazılımları tercih edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ